Informator

Słońce – niezbędne do życia, ale…

4 lipca 2018
Nadeszło upragnione lato, a wraz z nim czas wycieczek, wypoczynku na świeżym powietrzu i zwiększonej ekspozycji naszej skóry na promieniowanie słoneczne.

Słońce - dobre czy złe?

Na pewno niezbędne, ale tylko wykorzystywane przez nas mądrze i z umiarem. Pozytywnych aspektów przebywania na słońcu jest bardzo dużo m.in.:

1. Poprawa nastroju - promieniowanie słoneczne zwiększa produkcję serotoniny - hormonu szczęścia, działa więc na nas jak cudowny antydepresant.

2. Stymulacja przez promieniowanie UVB syntezy witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

3. Niwelowanie odczynów zapalnych w skórze poprzez działanie bakteriobójcze i dezynfekujące.

4. Stymulacja wytwarzania melaniny - barwnika, który spełnia funkcję ochronną, a przy okazji sprawia, że wyglądamy zdrowo i sprawiamy wrażenie bardziej wypoczętych.

Zdecydowanie więc nie powinniśmy rezygnować z przyjaźni ze słońcem, warto jednak poznać jego „ciemną stronę”.

Rodzaje promieniowania

Zasadniczo promieniowanie UV możemy podzielić na dwa rodzaje:

UVB - stanowi około 5% promieniowania docierającego do Ziemi. Najsilniejsze jest w najcieplejszych miesiącach roku oraz w godzinach okołopołudniowych. Zimą praktycznie nieodczuwalne, przez co mieszkańcom naszej lokalizacji geograficznej generuje permanentny niedobór witaminy D3, za której syntezę odpowiada. Skutki jego działania są widoczne od razu – poparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, wysypki, pieczenie skóry, uszkodzenia naskórka.

UVA - stanowi 95% promieniowania docierającego do Ziemi. Jego natężenie przez cały rok jest takie samo. Nie wywołuje natychmiastowej reakcji. Wnika w głębokie warstwy skóry powodując trwałe uszkodzenia. Skutki jego działania, które mogą ujawnić się po latach to: fotostarzenie (przyspieszenie starzenia skóry najbardziej eksponowanych fragmentów ciała), uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych (szybsze powstawanie zmarszczek), trwałe przebarwienia, zwiększone ryzyko powstania nowotworów skóry.

Podstawą ochrony naszej skóry jest stosowanie filtrów z wysoką ochroną, nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Należy o tym szczególnie pamiętać w przypadku małych dzieci, których niezwykle delikatna skóra jest bardzo podatna na trwałe uszkodzenia posłoneczne.

Życzymy Wam zatem wspaniałych letnich przygód i zapraszamy do naszego SPA po więcej porad na temat ochrony słonecznej.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR