Informator

Domowa maska rozświetlająca z kurkumą

5 grudnia 2018
Początkowo kurkuma znana była na świecie wyłącznie jako barwnik. W Polsce popularna jest jako przyprawa o specyficznym kolorze i smaku.

POCHODZENIE

Nazywana szafranem indyjskim, kurkumą długą lub ostryżem indyjskim. Występuje w postaci kłącza, które w obróbce jest kolejno gotowane przez kilka godzin, suszone w rozgrzanym piecu i zmielone na intensywny pomarańczowo-żółty proszek o lekko gorzkim, pikantnym smaku.

W średniowiecznej Europie stosowana jako alternatywa do droższego szafranu, ochrony produktów żywnościowych przed światłem słonecznym, a w połączeniu z olejem annato (najsilniejszym naturalnym antyoksydantem świata) wykorzystywana jako barwnik w produkcji serów, mieszanek przypraw, musztard, bulionów i farbowaniu tkanin. 

MEDYCYNA

W medycynie alternatywnej od dawna wykorzystywano jej właściwości. Używana jako antyseptyk na skaleczenia, oparzenia, stłuczenia i jako środek antybakteryjny.

W Pakistanie do dziś jest wykorzystywana jako panaceum na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W ostatnim czasie prowadzone badania nad kurkumą udowadniają jej skuteczność jako środka zapobiegającego rozwojowi choroby Alzheimera, raka jelita grubego, raka jajnika, cukrzycy i zapaleniu stawów.

KOSMETOLOGIA

Stosunkowo niedawno znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce, choć kobiety w Indiach używają jej od dawna w pielęgnacji twarzy i ciała. Zawiera do 5% olejków eterycznych i do 3% kurkuminy. Jest potężnym środkiem przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Doskonale łagodzi, a nawet eliminuje problemy z trądzikiem różowatym. Stosowana w leczeniu trądziku, łuszczycy i różnego rodzaju egzemach. Przyśpiesza gojenie ran i oparzeń wywołanych przez słońce.

Mamy dla Ciebie doskonały przepis na domową maskę rozświetlającą, właśnie z wykorzystaniem cudownej kurkumy.

Składniki:

  • 2 łyżki płatków owsianych,
  • 1 łyżeczka kurkumy,
  • 3 łyżki mleka lub jogurtu,
  • kilka kropli miodu.

Sposób przygotowania:

Zmiksuj wszystkie składniki na pastę, nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na około 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj ciepłą wodą i zaaplikuj swój ulubiony krem nawilżający.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR