Informator

Światło niebieskie monitorów – czym jest i jak się przed nim chronić?

24 listopada 2021
Gdy myślimy o szkodliwym wpływie promieniowania na skórę, to pierwsze na myśl przychodzą nam promienie UVA i UVB. To oczywiście prawda, jednak nie wszyscy wiedzą, że równie groźne dla skóry może być światło emitowane przez… ekrany. Zdradzamy, dlaczego tzw. blue light może być niebezpieczne i jak się przed nim chronić.

Światło niebieskie monitorów – co to jest?
Tak zwane blue light (inaczej nazywane HEV, czyli High Energy Visible Light) jest emitowane przez wiele urządzeń elektronicznych, między innymi przez telefony, tablety, smartfony i sztuczne źródła światła. To sprawia, że przeciętna osoba jest narażona na jego działanie średnio przez 8-10 godzin dziennie.

Wpływ blue light na skórę
Dlaczego promieniowanie HEV jest tak groźne? Bo wnika w głębokie warstwy skóry, sprzyja powstawaniu wolnych rodników i w konsekwencji przyspiesza procesy starzenia. Zjawisko to ma już nawet swoją nazwę – digital aging. Światło niebieskie monitorów wpływa także na niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra traci swoją jędrność, elastyczność i naturalny blask. Dodatkowo blue light sprzyja powstawaniu przebarwień i występowaniu podrażnień oraz może zaostrzać stany zapalne.

Jak chronić się przed światłem niebieskim?
Oczywiście jednym ze sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu blue light na skórę jest maksymalne skrócenie czasu, jaki spędzamy przed monitorem. Jednak zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie może to być bardzo trudne. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które poza standardowymi filtrami SPF posiadają również te chroniące przed HEV, a nawet IR (czyli promieniowaniem podczerwonym). Dlatego warto włączyć tego rodzaju kosmetyki do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza wtedy, gdy nasza praca polega na spędzaniu wielu godzin przed ekranem komputera lub telefonu komórkowego.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR