Informator

Aminokwasy w kosmetykach i ich wpływ na skórę

6 listopada 2020
Działają przeciwzmarszczkowo, zmiękczają skórę oraz zapobiegają utracie przez nią wilgoci. Nic dziwnego, że aminokwasy szturmem podbiły branżę beauty. Zdradzamy, dlaczego warto zadbać o to, by nie zabrakło ich także w naszych kosmetykach.

Czym są aminokwasy?
Pod tą nazwą kryją się naturalne związki chemiczne, które są podstawowym składnikiem budującym m.in. białka. Stanowią one także jeden z elementów tworzących NMF (Natural Moisturizing Factor) czyli naturalny czynnik nawilżający, który jest kluczowy w regulowaniu gospodarki wodnej skóry.

Jak działają aminokwasy?
Aminokwasy zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka, przyspieszają jego regenerację oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek. Dodatkowo wspierają naturalną barierę obronną skóry (chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych) oraz aktywują produkcję kolagenu. To wszystko sprawia, że aminokwasy stanowią naprawdę wszechstronne i wielopoziomowe wsparcie skóry w każdym wieku.

Aminokwasy w kosmetykach
Z racji ich niezwykłego działania, aminokwasy można znaleźć w praktycznie każdego rodzaju kosmetykach – od balsamów do ciała, przez szampony, po żele do twarzy i kremy. W składach wspomnianych produktów często pojawiają się m.in.:

  • Glicyna, która jest jednym ze składników NMF i wspomaga regenerację skóry.
  • Arginina, która stymuluje wzrost komórek skóry, działa przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie.
  • PCA, który działa silnie nawilżająco i zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka.
  • Cysteina, zmniejszająca wypadanie włosów i zapobiegająca ich nadmiernemu osłabieniu.
  • Histydyna, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i związanymi z nim uszkodzeniami.
  • Treonina, która bierze udział w produkcji zarówno kolagenu, jak i elastyny – podstawowych składników tworzących strukturę skóry.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, który z aminokwasów najlepiej sprawdzi się w naszej pielęgnacji, warto skonsultować nasz wybór z kosmetologiem lub lekarzem dermatologiem.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR