Informator

Czy oczyszczanie manualne twarzy może być szkodliwe?

25 sierpnia 2021
Manualne oczyszczanie twarzy to jeden z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie ono najlepszym wyborem dla skóry. Dlatego zanim zdecydujemy się na tę usługę w salonie kosmetycznym warto przyjrzeć się jej bliżej.

Czym jest oczyszczanie manualne twarzy?

Najprościej rzecz ujmując jest to ręczne usuwanie niedoskonałości z powierzchni skóry, w tym m. in. zaskórników otwartych i zamkniętych, wągrów, krost i prosaków. Powinno być ono wykonywane przy pomocy opuszków palców (nigdy paznokci). Metoda ta często jest łączona z innymi sposobami oczyszczania twarzy, m. in. peelingami enzymatycznymi i kawitacyjnymi lub mikrodermabrazją diamentową.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku manualnego oczyszczania twarzy absolutnym priorytetem powinno być przestrzeganie zasad higieny. W przeciwnym razie ryzykujemy zakażenie skóry i związane z tym komplikacje. Dlatego osoba przeprowadzająca zabieg obowiązkowo powinna mieć założone rękawiczki i zadbać o właściwą dezynfekcję przed oczyszczaniem i po nim.

Manualne oczyszczanie twarzy – efekty niepożądane

Opisywany zabieg pomaga pozbyć się niedoskonałości, jednak ma także swoje wady. Skóra oczyszczona manualnie często jest podrażniona, zaczerwieniona i opuchnięta. Możliwe jest także występowanie sińców i strupków oraz wzmożone pękanie naczynek. Jeśli oczyszczanie przeprowadzane jest zbyt agresywnie (np. przy pomocy paznokci), to może ono sprzyjać także powstawaniu nieestetycznych przebarwień, a nawet blizn. Dlatego tak istotne jest, by zabieg ten wykonywać w sprawdzonym gabinecie kosmetologicznym, gdzie profesjonaliści ocenią stan skóry i dobiorą pielęgnację najlepiej dopasowaną do jej potrzeb.

Przeciwwskazania do manualnego oczyszczania twarzy
Manualne oczyszczanie twarzy nie jest przeznaczone dla wszystkich. Powinny zrezygnować z niego między innymi osoby z aktywną opryszczką i stanami zapalnymi skóry lub alergią. Zabieg ten nie jest dobrym wyborem także dla posiadaczek skóry naczynkowej, skłonnej do przebarwień oraz zmagającej się z trądzikiem różowatym.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR