Informator

Czy składniki naturalne zawsze są bezpieczne?

15 lutego 2021
Kosmetyki i zawarte w nich składniki naturalne szturmem podbiły rynek kosmetyczny. Jednak czy „naturalny” koniecznie musi oznaczać „dobry dla skóry” i „bezpieczny”? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Naturalny, czyli jaki?

Naturalne produkty do pielęgnacji bazują w przeważającej mierze na ekstraktach roślinnych oraz składnikach pochodzenia naturalnego. Warto przy tym wiedzieć, że w polskim prawie nie znajdziemy definicji „kosmetyku naturalnego”, dlatego stosowanie tej nazwy jest dość umowne.

Nie zmienia to jednak faktu, że każdy produkt dopuszczony do sprzedaży musi posiadać badania świadczące o tym, że on i zawarte w nim składniki są bezpieczne dla naszej skóry. Kosmetyki i składniki naturalne nie są tutaj wyjątkiem.

Składniki naturalne – wady i zalety

Natura jest prawdziwą skarbnicą cennych substancji, które pomagają zadbać o zdrowy i piękny wygląd naszego ciała. Jednak nie oznacza to, że każdy naturalny składnik będzie pasował naszej skórze.

Mimo wielu zalet, naturalne ekstrakty mogą działać drażniąco i okazać się nieodpowiednie np. dla skóry atopowej, wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są m.in. wysokie stężenia użytych składników. Dlatego przed zastosowaniem każdego nowego produktu warto wykonać próbę uczuleniową. W tym celu należy zaaplikować go na mały fragment skóry i obserwować to miejsce przez 24 godziny. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, świąd lub wysypka, to trzeba przerwać stosowanie kosmetyku.

Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne?
Przede wszystkim warto sięgać po przebadane kosmetyki oraz te pochodzące ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Kupując domowej roboty produkty nieznanego pochodzenia nie mamy pewności jakiej jakości naturalnych składników w nich użyto i jakie stężenia zastosowano. Warto także uważnie obserwować reakcję skóry na nowy produkt. Jej zdrowie i kondycja pokażą nam, czy używane przez nas składniki naturalne są odpowiednio dobrane.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda
© 2023
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR