Informator

Czy wysokie filtry SPF powinny być stosowane przez cały rok?

27 maja 2021
Stosowanie filtrów SPF latem już nikogo nie dziwi i dla wielu osób jest podstawą pielęgnacji w tym okresie. Co jednak z pozostałymi porami roku? I czy wysoki SPF jest niezbędny także wtedy, gdy nie wystawiamy skóry na mocne słońce? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule!

Promieniowanie UVA i UVB – jak działa?
Chociaż słońce emituje trzy rodzaje promieniowania – UVA, UVB i UVC, to do naszej skóry docierają tylko dwa pierwsze. Tego duetu nie należy lekceważyć, bo potrafi poczynić spore spustoszenia.

Promieniowanie UVB – zawdzięczamy mu nie tylko opaleniznę, lecz także bolesne poparzenia słoneczne. Jego natężenie zmienia się w ciągu roku i jest najwyższe latem.

Promieniowanie UVA – sprzyja ono przedwczesnemu fotostarzeniu się skóry, zaburzeniom pigmentacji i powstawaniu nowotworów złośliwych (m. in. czerniaka). Poziom tego promieniowania jest stały przez cały rok i niezależny od pogody. Z łatwością przenika ono także przez ubrania, szkło i… naskórek, dlatego dociera nawet do głębokich warstw skóry.

To właśnie promieniowanie UVA sprawia, że ochrona słoneczna to must-have przez cały rok – nie tylko w wyjątkowo słoneczne miesiące.

Filtr SPF – jaki wybrać?
W pielęgnacji twarzy warto sięgać po kremy z SPF 50 lub nawet SPF 50+. Wszystko dlatego, że skóra na tym obszarze jest wyjątkowo delikatna i podatna na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych – promieniowanie słoneczne nie jest tu wyjątkiem.

W pielęgnacji twarzy sprawdzą się zwłaszcza lekkie i niezapychające produkty, na które bez problemu można nałożyć makijaż. Dostępne są już także podkłady i kremy BB, które zawierają SPF 50 i wyższe.

UWAGA! Wybierając kosmetyk warto upewnić się, że chroni on zarówno przed promieniami UVA i UVB.

Jak nakładać filtr SPF?
Krem z filtrem powinien być podstawą całorocznej pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu – zwłaszcza tej porannej. Warto także pamiętać o reaplikacji produktu w ciągu dnia – najlepiej co 2-3 godziny. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza skóra jest maksymalnie chroniona przed niesprzyjającym wpływem promieniowania słonecznego.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda
© 2023
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR