Informator

Jak przeciwdziałać wrastającym paznokciom?

16 lipca 2021
Wrastający paznokieć u stóp to bardzo częsty problem. Polega na przebiciu wału paznokciowego kątem lub częścią paznokcia, co powoduje ból i zapalenie wału paznokciowego, którego nie można wyleczyć, dopóki tkanki wału paznokciowego są drażnione.

Przedłużający się stan zapalny prowadzi do powstawania ziarniny, będącej tkanką łączną, która ma na celu oddzielenie zdrowych tkanek od wrastającego paznokcia. Jest ona dobrze ukrwiona i unerwiona, dlatego jest źródłem silnych dolegliwości bólowych, a przy najmniejszym urazie może krwawić. Jest to środowisko sprzyjające powstawaniu zakażeń bakteryjnych. Wiele czynników może do tego stanu doprowadzać. Najczęstsze z nich to: niewłaściwe obcinanie paznokci, zbyt ciasne obuwie, wrodzone lub nabyte wady stóp, jednostronne lub zbyt duże obciążenia stóp, stały ucisk, urazy stóp, przypadłość genetyczna, nadmierna potliwość.

Metodami zachowawczymi pomagającymi w tym przypadku są tamponady, czyli materiał nasączony substancją odkażającą i włożony między paznokieć a wał, w który paznokieć wrasta. Poszerza to przestrzeń, ale też zmniejsza stan zapalny. Kolejnym sposobem są rurki Sulci-Protektor zalecane przy niewielkim wrastaniu. Taką przeciętą z jednej strony rurkę za pomocą aplikatora nasuwa się na brzeg paznokcia, po czym utrwala się masą do rekonstrukcji paznokcia. Rurka chroni wał przed uciskiem ze strony paznokcia.

Innym sposobem są klamry, które pojawiły się już na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku. Terapia wrastających paznokci polega w tym przypadku na właściwym ich podcięciu i zastosowaniu różnego rodzaju klamer ortonyksyjnych. Klamry korygują wzrost płytki paznokciowej zmieniając jej tor wzrostu. Wśród nich są klamry BS i BS Quick. Są proste w użyciu i stosowane nawet przy łamliwych paznokciach. Jest to cienki pasek z tworzywa sztucznego, który przykleja się na płytkę paznokciową. Przez ścisłe połączenie klamry z paznokciem działa ona elastycznie, odginając brzegi paznokcia ku górze, dzięki czemu zapobiega jego wrastaniu w tkankę miękką. Zmniejsza lub całkowicie znosi ucisk na wał paznokciowy wykształcając tym samym prawidłową krzywiznę paznokcia. Może być też używana naklejana klamra metalowa typu Onyclip, zakładana jak klamra BS Quick, ale wytworzona z elastycznego materiału. Różni się ona od klamer plastikowych większą siłą naciągu. Są też klamry typu VHO Osthold® Perfect, które wykonane są ze stali chirurgicznej. Można w nich regulować siłę naciągu. Doskonale sprawdzą się przy paznokciach rurkowatych. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są kruche i miękkie paznokcie, brak wzrostu paznokcia i brak współpracy z pacjentem w przypadku stosowania tamponad i pielęgnacji domowej. Wymienione klamry nie przeszkadzają podczas chodzenia i nie ograniczają sprawności ruchowej.

Przełomem w radzeniu sobie z wrastającymi paznokciami jest Kostka Arkady. Innowacyjne narzędzie medyczne stworzone od podstaw przez Adriana Arkadę, to opatentowany, polski wynalazek, który umożliwia bezpieczne i skuteczne wyleczenie problemu wrastających paznokci. Wykonana z najwyższej jakości stali chirurgicznej pozwala na przeprowadzenie nieinwazyjnego zabiegu, przynoszącego natychmiastową ulgę w bólu. Dodatkową zaletą jest także efekt estetyczny - w większości przeprowadzonych zabiegów możliwe jest zdobienie lub malowanie płytki paznokcia. W tej metodzie za pomocą urządzenia medycznego - Kostki Arkady stabilizuje się paluch, a następnie za pomocą manipulatorów w sposób bardzo delikatny i bezbolesny odkształca się płytkę paznokciową i za pomocą akrylu utrwala to odkształcenie. Tak odkształcona płytka daje uczucie komfortu głównie z powodu ustąpienia uporczywego bólu. Odpowiednio nałożony, utwardzający się pod wpływem wiązania chemicznego akryl, unosi płytkę paznokcia i nadaje jej właściwy kierunek wzrostu. Szczególnie istotnym czynnikiem wyróżniającym Metodę Arkady od innych jest korygowanie płytki paznokciowej na całej jej powierzchni w przeciwieństwie do wąskich klamer korekcyjnych, które przylegają do płytki na bardzo ograniczonej powierzchni. W metodzie Arkady brak wzrostu płytki, zbyt mała elastyczność czy kruchość nie jest przeciwwskazaniem, wręcz przeciwnie, metoda ta utwardza płytkę oraz nadaje płytce estetyczny wygląd.

Autor wpisu:

Jolanta Cieślukowska - Kosmetolog

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR