Informator

Jak się opalać i jak pielęgnować skórę po kąpieli słonecznej?

21 sierpnia 2019
Opalanie to jedna z form wypoczynku, którą wybiera większość z nas. Kojarzy nam się z długimi chwilami przyjemności w ogrodzie lub na plaży oraz z niesamowitym relaksem. Ponadto (ostatnio modny fakt) zwiększa produkcję witaminy D w naszym organizmie. Opalanie ma swój urok, ale należy pamiętać o tym, że nasza skóra nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce. Wielogodzinne kąpiele słoneczne (często nawet również te krótsze) powodują, że w naszej skórze zachodzą zmiany, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Co się zmienia w skórze i jak ją pielęgnować, aby uzyskać najlepsze efekty?

Co się dzieje ze skórą podczas opalania?
Podczas opalania na naszą skórę działają głównie dwa rodzaje promieniowania – UVA i UVB. Promienie UVB (B jak burning) powodują oparzenie, a także ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Z drugiej strony to pod ich wpływem nasza skóra nabiera tak bardzo pożądanego brązowego kolorytu. Natomiast promienie UVA (A jak aging), docierają do głębszej warstwy skóry i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Pod wpływem UVA skóra staje się szorstka i rogowacieje. Promienie te są odpowiedzialne także za zmasowany atak wolnych rodników na naszą skórę, który w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń DNA.

Czym jest SPF?

Jednym z najbardziej znanych produktów, które chronią nas przed skutkami UVA i UVB są kosmetyki przeciwsłoneczne oznakowane różnego typu symbolami literowymi i cyframi. Podstawowym, najczęściej stosowanym parametrem określającym skuteczność ochrony przeciwsłonecznej jest współczynnik SPF (Sun Protection Factor). Oznacza stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, czyli tym, które prowadzi do oparzeń słonecznych. Wartość SPF mówi o tym, o ile więcej promieniowania potrzeba do wywołania rumienia (oparzenia) na skórze chronionej badanym preparatem w stosunku do ilości promieniowania wywołującego rumień na skórze niechronionej. Preparat o współczynniku SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UV w 93%, a preparat o SPF 30 w 97%. Preparat o SPF 100 nie pochłania 100% promieniowania UV. Nie istnieją preparaty, które zapewniają 100% ochrony przed UV. Produkty, których główną funkcją jest ochrona przed UV powinny chronić zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Jak stosować produkty z SPF?
Niestety nie da się zabezpieczyć skóry przed promieniowaniem UV w 100%, a produkty z filtrami należy reaplikować. Ruch, pot, pływanie w słonej i słodkiej wodzie sprawiają, że filtry znikają z powierzchni skóry lub są nierównomiernie rozłożone. Część efektów szkodliwego promieniowania jest widoczna od razu: to zaczerwieniona, przesuszona i piekąca skóra. Skórę należy smarować także tam, gdzie nie ma bezpośredniej ekspozycji na słońce - pod strojem kąpielowym i ubraniem, ponieważ promieniowanie UVA przenika także przez materiał. Co jeszcze jest ważne, a na co niewiele osób zwraca uwagę? Ilość aplikowanego produktu z filtrem SPF. Badania nawyków w zakresie aplikacji produktów ochronnych potwierdzają, że często aplikujemy zbyt małą ilość produktu w stosunku do ilości zalecanej przez producentów na opakowaniu. Nie powtarzamy też aplikacji tak często, jak jest to zalecane. W efekcie rzeczywisty uzyskiwany stopień ochrony wynosi od 20% do 50% zamierzonego i deklarowanego na opakowaniu produktu.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
Pielęgnacja skóry po opalaniu jest tak samo ważna jak pielęgnacja ochronna przed bezpośrednią ekspozycją całego ciała na promieniowanie słoneczne. Warto pamiętać o czterech podstawowych kwestiach, gdy już skończymy naszą kąpiel słoneczną.

1. Prysznic
Bardzo często pomijany etap po opalaniu. Prysznic w letniej wodzie przynosi ulgę rozgrzanemu ciału. Dzięki niemu usuniemy ze skóry pot, resztki kosmetyków oraz zanieczyszczeń, które pojawiają się po kilku godzinach opalania (nawet tego nieruchomego). Prysznic pozwoli nam także na pozbycie się resztek piasku, który pozostając na ciele może podrażniać naszą nadwyrężoną słońcem skórę.

2. Nawilżenie ciała
Skóra jest wysuszona nie tylko przez słońce, lecz także przez kąpiele w słonej wodzie. Połączenie tych dwóch czynników powoduje jej nadmierne przesuszenie. Stosuj produkty nawilżające, takie jak balsamy i mleczka, które dzięki pozostawieniu na skórze delikatnej warstwy złagodzą efekt przesuszonej skóry. Ukoją one posłoneczne podrażnienia, zapobiegną nadmiernemu złuszczeniu skóry oraz pomogą zachować elastyczność i sprężystość. W balsamach po opalaniu warto szukać m.in. łagodzących składników, takich jak alantoina (INCI: Allantoin), d-pantenol (INCI: Panthenol), znana ze świetnego nawilżenia gliceryna (INCI: Glycerin), a także różnego rodzaju masła – np. shea lub kakaowe.

3. Nawadniaj od wewnątrz
Skórę nawilżamy nie tylko z zewnątrz, ale także dostarczamy jej nawilżenia od wewnątrz. Prawdziwe nawadnianie odbywa się w głębokich warstwach skóry, do których woda dotrze najszybciej, jeśli będzie dostarczona od wewnątrz. Dlatego w czasie opalania warto zwiększyć ilość wypijanych płynów.

4. Maseczka na twarz
Skóra twarzy jest delikatna i szybciej widać na niej działanie promieni słonecznych, więc wymaga ona szczególnej troski w zakresie nawilżenia. Po opalaniu nałóż na twarz maseczkę - możesz przygotować ją samodzielnie w domu (np. nawilżająco-łagodząca maseczka z 1 awokado, łyżki miodu i łyżki jogurtu) lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych w drogeriach. Niezależnie od typu cery jaką posiadasz, nie wybieraj maseczek oczyszczających, tylko maseczki kojące, nawilżające i odżywcze. Zewnętrzna warstwa skóry twarzy po opalaniu jest przesuszona, więc musisz jej najpierw dostarczyć składniki nawilżające, a dopiero później stosować produkty przeznaczone do danego typu cery.

Autor wpisu:


Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR