Informator

Prawidłowe tonizowanie skóry

23 kwietnia 2021
Odpowiedni poziom pH skóry ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim zapobiega powstawaniu infekcji, łagodzi stany zapalne i poprawia jej kondycję. Aby utrzymać odpowiedni odczyn skóry, należy stosować toniki - kosmetyki występujące w formie płynu.

Ta forma pielęgnacji ma ważne znaczenie dla każdego typu cery. Oprócz przywracania skórze jej fizjologicznego pH, tonik może dodatkowo ją pielęgnować w zależności od użytych w nim składników aktywnych.

Jakie są zalety stosowania toniku?
•   nadaje odpowiednie pH skórze
•   łagodzi podrażnienia
•   ściąga rozszerzone pory oraz odświeża wygląd skóry
•   polepsza poziom nawilżenia, a tym samym poprawia regenerację
•   przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji

Dlaczego pH skóry jest tak istotne?
Prawidłowy, naturalny odczyn skóry powinien mieścić się w granicach pH od 4,5 do 5,5, czyli powinien być lekko kwaśny. Dzięki takim wartościom radzi ona sobie z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak drobnoustroje, bakterie, wirusy czy grzyby. Jeśli jest to zaburzone, skóra staje się bardziej skłonna do wyprysków, nadmiernego przesuszania lub nadmiernej produkcji łoju.

Kiedy zaburzamy pH naszej skóry?
•   podczas mycia skóry wodą
•   w trakcie stosowania kosmetyków o zasadowym odczynie, jak np. mydło
•   stosując zbyt często peelingi

Odpowiedni tonik należy dobrać do potrzeb i typu swojej cery. Należy zwrócić uwagę, aby nie miał składników drażniących, nie był zapychający dla porów skórnych i posiadał jak najmniejszą ilość barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Pamiętać też trzeba, aby nie zawierał alkoholu, ponieważ powoduje on wysuszenie skóry i nasila jej problemy, np. może wywołać zwiększony łojotok.

Jak stosować tonik?
Tonik należy stosować po dokładnym oczyszczeniu skóry (mleczkiem, żelem, pianką itp.) rano i wieczorem. Kosmetyk ten można nakładać płatkiem, delikatnie dociskając go do skóry, ale bez nadmiernego pocierania, które mogłoby ją podrażnić. Czasami tonik jest dostępny w formie sprayu, należy go wtedy delikatnie rozpylić na skórę i odczekać do wyschnięcia. Po takim przygotowaniu można bez obaw nałożyć serum, krem lub inny ulubiony kosmetyk do pielęgnacji.

Autor wpisu:

Jolanta Cieślukowska - Kosmetolog

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda
© 2022
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR