Informator

Wpływ cukrzycy na wygląd skóry

3 września 2021
Suchość skóry, świąd czy nawracające grzybice nadal rzadko są kojarzone z cukrzycą. Skóra chorego jest znacznie cieńsza niż u zdrowego człowieka. U kobiet dolegliwości są bardziej dokuczliwe, bo ich skóra jest cieńsza, mniej elastyczna, bardziej wrażliwa, łatwiej ulega uszkodzeniu i boleśniej reaguje na niedostateczne nawilżenie.

Powodem nadwrażliwości może być sama cukrzyca lub efekt uboczny przy stosowaniu insuliny. Przyczyną nadwrażliwości skóry są zmiany naczyniowe, czyli angiopatia naczyniowa, która jest spowodowana nadmiarem cukru we krwi, a to prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w naczyniach krwionośnych. Konsekwencją tego jest upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienie skóry, co z kolei przejawia się jej suchością i łuszczeniem się. Najmniejsze skaleczenia są niebezpieczne, ponieważ długo się goją. Włókna nerwowe w nogach i stopach nie dostarczają prawidłowo impulsów do gruczołów potowych, co jest niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia w tej okolicy. Powoduje to bezpośrednie ryzyko rozwoju stopy cukrzycowej.

Pacjenci z cukrzycą narażeni są na częste bakteryjne, grzybicze i wirusowe infekcje skóry. Związane jest to z uszkodzeniem bariery naskórkowej, a także z zaburzeniami humoralnej i komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Wskutek tego dochodzi do opóźnionej reakcji komórek odpornościowych na obecność drobnoustrojów chorobotwórczych i szybkiego rozwoju zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

W trakcie przebiegu cukrzycy mogą pojawiać się kępki żółte. Są to guzki lub grudki, często rozsiane, o charakterystycznej żółtawo-pomarańczowej barwie. Nieodłącznie związane są ze złą gospodarką tłuszczową organizmu, która jest powszechna podczas nietolerancji glukozy, szczególnie u osób otyłych i z nadwagą.

Cukrzyca jako choroba autoimmunologiczna sprzyja powstawaniu rozsianych białych plam charakterystycznych dla bielactwa. Często ulegają one zlewaniu się, tworząc duże białe, nieregularnie odbarwione powierzchnie. Włosy rosnące obrębie tych zmian są również całkowicie odbarwione.

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny bacznie obserwować swoją skórę i odpowiednio ją pielęgnować. Szczególnie należy zwrócić uwagę na emolienty, które zapobiegają ucieczce wody ze skóry. Ułatwiają też odbudowę skóry, nie podrażniają jej i skutecznie chronią przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Chorzy na cukrzycę powinni także regularnie używać kremów antybakteryjnych, zapobiegających grzybicy i poceniu się stóp. Godne polecenia są kremy z mocznikiem i gliceryną, które dobrze nawilżają przesuszoną skórę.

Autor wpisu:

Jolanta Cieślukowska – Kosmetolog

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR