Informator

Jak właściwie i mądrze chronić swoją skórę i oczy przed promieniowaniem słonecznym?

20 lipca 2017
Słońce ma niewątpliwie korzystny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Promienie słoneczne biorą udział w syntezie witaminy D, która pełni niezwykle ważną funkcję w procesach wzrostu i zapobiegania krzywicy. Chroni również przed chorobami przewlekłymi oraz chorobami układu krążenia i stawów.

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne stanowi jednak prawdziwe zagrożenie, szczególnie dla delikatnej i wrażliwej skóry dzieci. Promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) może powodować:

  • oparzenia słoneczne,
  • zwiększenie ilości zmian barwnikowych na skórze i wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka,
  • szybsze starzenie się skóry,
  • w ekstremalnych wypadkach - nowotwór skóry.


SKÓRA DZIECI


Dzieci są szczególnie narażone na działanie promieni UV. Ich skóra jest cieńsza, a system naturalnej ochrony barwnikowej słabo rozwinięty. Warstwa rogowa naskórka i melanina biorą udział w naturalnej fotoochronie. Każde dziecko ma jednak inną zdolność adaptacji do ekspozycji słonecznej. Zdolność tą nazywa się „kapitałem słonecznym”. Ważne jest, by wzmacniać tę naturalną ochronę fotoochroną zewnętrzną.

Konieczne jest stosowanie preparatów ochronnych o maksymalnej skuteczności i minimalnej ilości alergenów, kompozycji zapachowych i innych substancji alergizujących.

Na rynku dostępne są także tkaniny z filtrem UV, z których często szyje się specjalne stroje kąpielowe lub odzież dla dzieci i niemowląt. Niezbędny u maluchów jest kapelusz, który powinien zasłaniać kark i czoło oraz mieć szerokie rondo.

OCZY

Soczewka oka zatrzymuje promienie UV od momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 10-12 lat. We wcześniejszym okresie ich przenikalność może sięgać nawet 60-100. Częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do uszkodzeń siatkówki, dlatego wyjeżdżając na wakacje warto zastanowić się nad zakupem okularów przeciwsłonecznych dla siebie i dzieci.

RODZAJE I SPOSÓB DZIAŁANIA FILTRÓW

Wyróżniamy kilka rodzajów filtrów. Dobre produkty przeciwsłoneczne powinny chronić równocześnie przed promieniami UVB i UVA. Mogą zawierać filtry i/lub ekrany.

  • Ekrany mineralne - działają jak małe lusterka, które „odbijają” i rozpraszają promienie ultrafioletowe. Zatrzymują w ten sposób zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB. Są obojętne dla naszej skóry i fototrwałe. Tworzą na skórze warstwę, która zmniejsza przenikanie promieni ultrafioletowych. Najczęściej stosowane mineralne filtry to tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu.
  • Filtry chemiczne - substancje syntetyczne, które absorbują energię przenoszoną przez promienie słońca. W zależności od składu pochłaniają odpowiednią długość fal. Aby zapewnić skuteczna ochronę w spektrum UVA i UVB należy połączyć kilka filtrów. Nie zawsze są one fototrwałe, mogą przenikać przez skórę, powodować alergie i fotouczulenia.
  • Filtry organiczno-mineralne - są połączeniem dwóch powyższych. Absorbują i odbijają promienie ultrafioletowe. Mają szerokie spektrum działania, są trwałe.

Co ważne, często producent nie bada produktów pod kątem promieniowania UVA. Faktor SPF oznacza jedynie współczynnik ochrony skóry przed UVB. Wyróżniamy cztery typy ochrony SPF:

  • Faktor SPF 6-10 to słaba ochrona.
  • Faktor SPF 15-20-30 to średnia ochrona.
  • Faktor SPF 50 to wysoka ochrona.
  • Faktor SPF 50+ to bardzo wysoka ochrona.

Ważne, aby na opakowaniu kosmetyku znalazło się oznaczenie UVA, wtedy mamy pewność, że producent przebadał produkt w tym spektrum.
 
ZŁOTE ZASADY OCHRONY SKÓRY I OCZU:

  • Unikaj bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Najwyższe nasłonecznienie jest między godziną 11:00 a 16:00.
  • Gdy słońce świeci intensywnie, staraj się przebywać w cieniu.
  • Zakładaj bawełniane ubrania, najlepiej z bawełny o gęstym splocie, gdyż wtedy lepiej zatrzymują promieniowanie UV.
  • Noś i zakładaj swoim dzieciom kapelusz z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV (UWAGA - kupuj okulary tylko u sprawdzonych dostawców, gdyż nieprawidłowe szkła mogą działać jak soczewka i zamiast chronić oczy, mogą je uszkadzać i wywoływać podrażnienie).
  • 20 minut przed wyjściem na słońce nałóż grubą warstwę produktu przeciwsłonecznego o odpowiednim dla Twojego fototypu faktorze.
  • Wybieraj ekrany mineralne, minimalizując w ten sposób ryzyko wystąpienia alergii.
  • Ponawiaj aplikację preparatu przeciwsłonecznego średnio co dwie godziny, ale również w wypadku starcia go z powierzchni skóry ręcznikiem lub zmycia wodą.
  • Podawaj swojemu dziecku dużą ilość płynów. Ty też nie zapominaj o piciu wody.

RODZAJE FOTOTYPÓW SKÓRY

Aby właściwie dobrać kosmetyki i uchronić skórę przed poparzeniami oraz płatami schodzącego naskórka, należy poprawnie zdefiniować jej fototyp. Klasyfikację w tym temacie opracował Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu, który zdefiniował 6 typów skóry, w zależności od ilości zawartej w niej ilości barwnika - melaniny. Jej zawartość jest uwarunkowana rasą i ekspozycją na promienie UV. W krajach o silnym nasłonecznieniu rodowici mieszkańcy mają ciemniejszą skórę niż mieszkańcy krajów skandynawskich.

  • Skóra biała, bardzo blada, z piegami, włosy rude lub blond, oczy niebieskie/zielone/piwne - skóra bardzo wrażliwa, trudno się opala, zawsze na czerwono - sugerowany filtr 50+.
  • Skóra blada, oczy niebieskie/piwne/zielone - skóra trudno się opala, zawsze ulega podrażnieniom - sugerowany filtr 30-50+.
  • Ciemniejsza biała skóra - opala się łatwiej, rzadko ulega poparzeniom - sugerowany filtr 15-50+.
  • Brązowa, jasna skóra - łatwo się opala, mogą wystąpić minimalne oparzenia - sugerowany filtr 12-50+.
  • Brązowa skóra - opala się intensywnie, rzadko ulega poparzeniom - sugerowany filtr 8-50+ w zależności od nasłonecznienia.
  • Ciemnobrązowa, czarna skóra - mocno się opala, nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym - sugerowany filtr 8.

Mając nadzieję, że nasze rady pomogą w podjęciu właściwych wyborów, życzymy Wam pięknego lata i rozsądnego korzystania z dobrodziejstw słońca.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska - Manager SPA

Od 14 lat związana z branżą kosmetyczną. Od 8 lat zajmuje się produkcją kosmetyków na rynek detaliczny i profesjonalny. W latach 2008-2012 Dyrektor ds. rozwoju i wdrożeniowiec marki Organique. Współwłaścicielka marki MomMe Mother & Baby Natural Care. Wykładowca i pedagog, który regularnie uczestniczy w największych imprezach branżowych na świecie, tropiąc nowinki, które mogłaby wykorzystać w swojej codziennej pracy. Prywatnie eko freak, który z dokładnością detektywa analizuje składy wszystkich kosmetyków, które wpadną w jej ręce. W wolnej chwili eksperymentuje w kuchni i wykorzystuje każdy centymetr kwadratowy przestrzeni swojego ogrodu. W Cottoninie od 2012 r. 

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR