facebook instagram
+48 75 78 45 500Kontakt

Ceny i Rezerwacja

Sprawdź Termin
Galeria Zdjęć
zobacz »

Ceny i Rezerwacja

Rowery

Hotel Bike Friendly

Hotel Bike Friendly

W trosce o komfort Gości lubiących aktywny wypoczynek na trasach rowerowych MTB przygotowaliśmy kilka udogodnień potwierdzających to, że jesteśmy hotelem przyjaznym dla rowerzystów:

  • bezpieczne przechowanie sprzętu - korzystanie z zamykanej przechowalni rowerów,
  • możliwość odpłatnego wypożyczenia rowerów marki Volkswagen*,
  • możliwość bezpłatnego wypożyczenia fotelika dla dziecka*,
  • torby na brudną odzież i buty dla powracających z tras rowerowych,
  • Bike Wash - dostęp do miejsca, w którym można umyć rower,
  • dostęp do kompleksowej informacji o Single Track – kompleksie leśnych ścieżek rowerowych, ze zróżnicowanym stopniem poziomów trudności (4 poziomy),
  • możliwość zamówienia posiłków dla sportowców (lekkostrawna dieta wysokowęglowodanowa)*,
  • możliwość przygotowania pakietów prowiantowych dla rowerzystów (batony, napoje izotoniczne)*,
  • zabiegi SPA dedykowane rowerzystom,
  • możliwość zakupu z 10% rabatem biletów na Kolej Gondolową SKI & SUN, która działa również w okresie letnim i daje rowerzystom możliwość rozpoczęcia jazdy ze szczytu Stogu Izerskiego (przewóz roweru bez dodatkowych dopłat).

* po wcześniejszej rezerwacji.

Cottonina Villa & Mineral SPA Resort z myślą o zwolennikach aktywnego wypoczynku przygotowała ofertę 3-dniowego pobytu Bike Friendly. Poznaj szczegóły oferty Bike Friendly...

Blisko 80 km tras rowerowych

Trasy rowerowe Single Trek

Cottonina jest otoczona profesjonalnymi trasami rowerowymi. Znajdują się tutaj dwa kompleksy tras, polsko-czeskie ścieżki rowerowe Singltrek oraz Singletrack pod Smrkiem, łącznie dając możliwość szusowania po blisko 80 kilometrach tras o różnych stopniach trudności.

Znajdujący się nieopodal Świeradowa Zdroju – Singletrack pod Smrkiem to pierwszy w Europie całościowy system tras MTB, inspirowany częściowo pomysłami rodem z Walii, Szkocji czy Irlandii – stworzony, by dawać radość kolarzom górskim z umiejętnościami na różnym poziomie. Począwszy od zielonej trasy odpowiedniej dla początkujących rowerzystów oraz małych dzieci kończąc na trudnej czarnej ścieżce singltrekowej.

Wjazd na trasy rowerowe znajduje się na szycie górki w okolicy dolnej stacji kolei gondolowej lub przy przejściu granicznym w Czerniawie-Zdroju. Do obydwu z tych miejsc można dotrzeć z Cottoniny po przejechaniu ok. 1,5 km.
Metrowej szerokości ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5%) i dzięki temu Singltrek jest dostępny dla każdego rowerzysty. System ścieżek ma długość 40 kilometrów po stronie polskiej i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (tam również jest ok. 40 km tras). Każda z tras jest jednokierunkowa, jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.

Pobierz mapę tras rowerowych w formacie PDF

Poziomy trudności ścieżek

 

Zielona ścieżka dla wszystkich 

Szersza, naturalna ścieżka, jest odpowiednia dla początkujących, małych dzieci i osób niepełnosprawnych. Ma ona niewielkie nachylenie, bez żadnych przeszkód. Można ją wykorzystywać jako ścieżkę dydaktyczną dla prawidłowego opanowania roweru. Ścieżka jest dość szeroka, także jeśli zajdzie taka potrzeba rowerzyści mogą jechać obok siebie.
Jeśli jesteście Państwo początkującymi rowerzystami lub macie małe dzieci, które dopiero uczą się panować nad  rowerem, zdecydujcie się i wypróbujcie jazdę po tej trasie. Pojadą Państwo bezpiecznie po ścieżce, która biegnie spokojnym, pięknym lasem i poznają, że jazda w terenie jest naprawdę dla każdego.

Zielona ścieżka na Singltreku pod Smrkem zaczyna się przy Centrum Singltrek i jest dwukierunkowa. Wykorzystuje się również jako łącznik z ostatnimi sekcjami ścieżek całego obszaru.
 

Niebieski singltrek. Lekkie ścieżki singltrekowe

Jednokierunkowa ścieżka odpowiednia dla początkujących, dzieci, rodzin z dziećmi i dla rowerzystów, którzy już panują nad rowerem, ale dotąd nie mieli doświadczenia w jeździe w terenie. Niebieski singltrek docenią również rowerzyści, którzy chcą korzystać z relaksacyjnej jazdy terenem leśnym. Nie ma tutaj trudnych podjazdów, czy zjazdów. Ścieżka delikatnie faluje i kołysze, jest zabawna, ale bezpieczna i bez niespodzianek.

Niebieski singltrek przyniesie przyjemność z jazdy na rowerze, nie wzbudzając obaw czy tej trasie Państwo sprostacie. Proszę wypróbować niebieskie ścieżki, a odkryjecie wspaniałe uczucie, które niesie jazda w terenie dużej grupie osób, dla których była do tej pory niedostępna.
 

Czerwony singltrek. Średni stopień trudności ścieżki singltrekowej

Czerwony singltrek proponuje dynamiczną jazdę po leśnych ścieżkach. Jest odpowiedni dla kolarzy, którzy mają rower „mocno w ręku”. Jego poziom trudności jest średni. Doświadczeni rowerzyści będą mogli korzystać z jazdy w pełnej szybkości. Mniej doświadczeni będą się przyjemnie kołysać na pofałdowaniach terenu i będą mieli dużo radości z panowania nad rowerem.

Czerwony singltrek wije się, pozwala na zabawę rowerem, pozwala na płynną, dynamiczną jazdę, która podnosi kolarskie umiejętności. Życzymy Państwu wiele przyjemności z jazdy lasem na rowerze.
 

Czarny singltrek. Trudne ścieżki singltrekowe 

Czarny singltrek wymaga od rowerzysty całkowitej kontroli nad rowerem i maksymalną koncentrację w trakcie jazdy. Nie zaskoczy gwałtownymi przeszkodami lub skokami, ale będzie od rowerzystów wymagać elastycznej reakcji na bieg ścieżki. Czarny singltrek przyniesie Państwu radość z fizycznie wymagającej, energicznej, technicznej jazdy.

Nie tak trudno jest zdobyć doświadczenie i umiejętności, które przyniosą Państwu przyjemność jazdy po czarnym singltreku. Najlepszym przygotowaniem jest opanowanie czerwonego singltreku. Nie trzeba jeździć freeride lub downhill, aby osiągnąć takie same wrażenia, jak przy jeździe adrenalinowej.

Co warto wiedzieć przed wyruszeniem na trasy rowerowe

Trasy rowerowe Świeradów

Czy płaci się za wstęp na ścieżki Singletrek?

Korzystanie ze ścieżek Singltrek pod Smrkem jest bezpłatne. Ścieżki są dostępne dla wszystkich bez ograniczeń.

 

Co zabrać ze sobą na Singletrek?

Z ekwipunku rowerzysty najważniejszy jest kask i rękawice. Żadne inne ochraniacze nie są niezbędne. Do plecaka zabierzcie ze sobą na ścieżki napoje, coś do zjedzenia, aby szybko uzupełnić niedobory energii (na przykład batonik müsli), dodatkową dętkę albo zestaw do jej naprawy, pompkę i podstawowe narzędzia rowerowe. Dodatkowo polecamy umieścić w plecaku lekką kurtkę, czapkę albo chustę pod kask. Zawsze miejcie przy sobie dokumenty, ponieważ większość ścieżek biegnie po czeskim terytorium. Przed wyruszeniem na Singltrek sprawdźcie, czy czegoś nie zapomnieliście. Ludzie często zapominają z domu kasków, butów, amortyzatorów czy innych części rowerów, zwłaszcza, gdy rowery rozkładają przed spakowaniem ich do auta. Zaś w lecie nie zapomnijcie o stroju kąpielowym i ewentualnie kocu, aby miło spędzić czas na plaży. Bezpośrednio przy Singltrek Centrum po czeskiej stronie znajduje się piękne i czyste, naturalne kąpielisko, z którego warto skorzystać w przypadku ładnej pogody.

 

Jaki rower jest odpowiedni na Singletrek?

Idealnym rowerem do jazdy po ścieżkach Singltrek by był tzw. trailbike (odpowiednia geometria ramy, szersza kierownica, szersze opony). Ale do skorzystania ze ścieżek wystarczy jakikolwiek sprawny górski rower.

 

Gdzie można na Singletreku coś zjeść?

W Singltrek Centrum u naszych południowych sąsiadów można zjeść smaczne posiłki uzupełnione dużą ilością warzyw. Ponadto polecamy przy ścieżkach bufet przy chacie Hubertka, który oferuje domowe ciasto, chleb ze smalcem i zupy.

Przejdź do galerii