Informator

Składniki kosmetyków zakazane w ciąży

11 stycznia 2022
Ciąża to wyjątkowy, ale też niezwykle wymagający czas dla całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu odpowiednie wsparcie w postaci przemyślanej i profesjonalnej pielęgnacji. Dotyczy to przede wszystkim popularnych składników, które możesz znaleźć w produktach na swojej półce w łazience.

Podpowiadamy, których z nich należy bezwzględnie unikać, by mieć pewność, że rytuał pielęgnacyjny jest bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i maluszka.

Kosmetyki dla ciężarnych - na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim warto nauczyć się czytać składy i uważnie przyglądać się etykietom oraz zapewnieniom producentów kosmetyków. Do tych ostatnich podchodź z dużą ostrożnością i nie daj się zwieść kolorowym grafikom i chwytliwym hasłom. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze możesz sprawdzić na stronie marki czy dany produkt może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią lub po prostu napisać z takim pytaniem bezpośrednio do producenta.

Produkty w ciąży - jakich składników unikać?
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że możesz nie mieć czasu, by samodzielnie wyszukiwać produkty, które na czas ciąży powinnaś wykluczyć ze swojej pielęgnacji. Dlatego, żeby ułatwić Ci sprawę, zrobiliśmy to za Ciebie i przygotowaliśmy listę popularnych składników, których warto się wystrzegać.

Uwaga! Pamiętaj, że poniższa lista nie jest kompletna i zawiera jedynie wskazówki dotyczące pielęgnacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z danym kosmetykiem lub składnikiem, koniecznie poradź się doświadczonego dermatologa lub swojego lekarza ginekologa.

Kupując kosmetyki w ciąży i planując pielęgnację w tym czasie, przede wszystkim zrezygnuj z:

  • Retinoidów, czyli kwasowych pochodnych witaminy A - chodzi tutaj zarówno o sera z tym składnikiem, jak i kremy, które mają go wysoko w składzie. W kosmetykach Twoją czujność powinny wzbudzić takie nazwy, jak m. in. Retinal, Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate, witamina A, All-trans Retinol.
  • Kwasu salicylowego, który znajdziesz m. in. w peelingach i tonikach złuszczających. Szukaj go pod nazwą Salicylic Acid.
  • Tetracyklin, które są częstym składnikiem w kosmetykach przeciwtrądzikowych.
  • Fenoksyetanolu, czyli konserwantu, który można spotkać w składzie kosmetyków pod nazwą Phenoxyethanol.
  • Niektórych filtrów UV - chociaż ochrona przeciwsłoneczna w ciąży to absolutny priorytet, to zrezygnuj z produktów, które mają w swoim składzie m. in. Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octyl Methoxycinnamate, Homosalate, Benzophenone-3-4, Methylbenzylidene Camphor.

Jakie kosmetyki dla ciężarnych wybierać?
Skóra w ciąży jest niezwykle podatna zarówno na występowanie przebarwień, jak i wszelkiego rodzaju podrażnień. Dlatego pamiętaj, żeby uważnie obserwować reakcje organizmu na stosowane produkty. Może bowiem okazać się, że nawet przebadane i bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży mogą nie przypaść do gustu Twojemu ciału w tym wyjątkowym okresie. W takich sytuacjach warto zawsze zanotować winowajcę takiego stanu rzeczy i unikać go w przyszłości.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR