Informator

Wpływ stresu na wygląd skóry

26 października 2020
Kojarzycie sytuacje, gdy w wyjątkowo stresujących momentach Wasza skóra reagowała wypryskami i nasileniem się stanów zapalnych? Naukowcy postanowili zbadać tego typu zależności. Zdradzamy, do czego udało im się dojść!

Czym jest psychodermatologia?
Psychodermatologia zajmuje się wpływem emocji na stan skóry. Ta stosunkowo młoda dziedzina nauki łączy w sobie zagadnienia związane z dermatologią, psychiatrią, psychologią, medycyną estetyczną oraz kosmetologią. Wśród pionierów tej dyscypliny wymienia się m.in. psychologa klinicznego dr Teda Grossbarta, który na podstawie swoich badań opracował specjalny autorski program wspomagania leczenia chorób skóry.

Stres a stan skóry
Naukowcy odkryli, że największym zagrożeniem dla funkcjonowania skóry jest stres. Pod pojęciem tym kryje się wszystko, co zaburza jej naturalną równowagę i negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie. Chodzi tutaj zatem nie tylko o stresujące wydarzenia w życiu, lecz także czynniki, takie jak: smog, zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie UV czy światło niebieskie monitorów (tzw. blue light).

Badania nad wpływem stresu na kondycję skóry
Odkryto, że zarówno stres, jak i wspomniane wcześniej czynniki stresogenne wpływają negatywnie na funkcje obronne skóry oraz przyspieszają jej starzenie się. Potwierdziło to badanie przeprowadzone przez zespół chirurgów plastycznych na Festiwalu Bliźniąt w Twinsburgu w 2006 i 2007 roku. Zespół lekarzy z Texas A & M Health Science Center College of Medicine przeanalizował zdjęcia 186 par bliźniąt jednojajowych, które uczestniczyły w tym wydarzeniu. Na podstawie rysów twarzy naukowcy próbowali określić, ile lat ma każda z badanych osób. Potem porównali miejsce zamieszkania i styl życia każdej z nich. Okazało się, że bliźnięta mniej narażone na stres i żyjące w czystszym środowisku wyglądały młodziej, niż ich bardziej doświadczone przez życie, zestresowane lub żyjące na bardziej zanieczyszczonym obszarze rodzeństwo.

Hormon stresu a wygląd skóry
Co jednak powoduje, że stres aż tak negatywnie oddziałuje na stan skóry? Głównym winowajcą jest tutaj kortyzol. Substancja ta powoduje rozpad oraz hamuje syntezę kolagenu i innych białek, które tworzą strukturę skóry. W mniejszym stężeniu kortyzol ma działanie przeciwzapalne. Jednak w sytuacji gdy jego poziom jest podwyższony zbyt długo, osłabione zostaje działanie układu odpornościowego i zwiększa się podatność skóry na zakażenia.

Wpływ stresu na wygląd skóry
Taką zależność potwierdziły także badania prowadzone przez zespół dr Al’Abadie – dyrektora klinicznego oddziałów dermatologii w szpitalach w New Cross i Cannock Chase Hospitals w Anglii. Wykazały one istotny związek między stresem a występowaniem takich chorób skóry jak łuszczyca, AZS, łysienie plackowate i pokrzywka. Dodatkowo udowodniono, że stres negatywnie wpływa na możliwości obronne skóry i zaburza jej naturalną mikrobiotę. W efekcie staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia i wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Efekt? Świąd, nadwrażliwość, zaczerwienienie i zaostrzenie się stanów zapalnych.

Odpowiednie wsparcie dla skóry
Jak widać stres ma niebagatelny wpływ na kondycję naszej skóry. Dlatego warto zapewnić jej najlepsze możliwe wsparcie oraz ochronę. Pomóc nam w tym mogą odpowiednio dobrane wysokiej jakości kosmetyki. Wspomogą one regenerację delikatnej mikrobioty skóry i będą niezawodnym wsparciem w walce z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

form.successMessage

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR