Informator

Pielęgnacja skóry atopowej – jak powinna wyglądać?

11 sierpnia 2020
Pielęgnacja skóry z AZS (atopowe zapalenie skóry) bywa prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście istnieją sposoby, by w pełni zadbać o jej potrzeby. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Pielęgnacja skóry atopowej – jakie kosmetyki wybrać?
Osoby cierpiące na AZS muszą mierzyć się z dużą suchością skóry, jej zaczerwienieniem, dokuczliwym swędzeniem całego ciała i skłonnościami do alergii. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy także nadmierne rogowacenie i łuszczenie się naskórka. Ulgę w tych objawach przynieść mogą odpowiednio dobrane produkty, które działają łagodząco i nie wywołują podrażnień. Warto przy tym pamiętać, by wybór sposobu pielęgnacji skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Kosmetyki do skóry z AZS – jaki powinny mieć skład?
W tym przypadku najlepiej wybierać dermokosmetyki apteczne, przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej. Produkty te powinny przede wszystkim działać silnie nawilżająco, natłuszczająco i regenerująco, pomagając odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Warto postawić na kosmetyki, w których składzie znajdują się m.in. emolienty, prebiotyki, ceramidy i lipidy.

Czego unikać w pielęgnacji skóry z AZS?
Podczas pielęgnacji skóry atopowej lepiej unikać substancji o działaniu potencjalnie drażniącym i wysuszającym. Należą do nich m.in. sztuczne barwniki i zbyt intensywne, zawierające alergeny substancje zapachowe, substancje silne myjące (m.in. SLS i SLES), a także alkohol (należy pamiętać, że są grupy dobrych alkoholi tłuszczowych, które działają nawilżająco i re-natłuszczająco). Mogą one nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę, wzmagając świąd i łuszczenie się.

Rytuał pielęgnacyjny przy skórze atopowej
Skóra z AZS wymaga nie tylko stosowania specjalnych kosmetyków, lecz także określonego sposobu pielęgnacji. Na ten ostatni składać się powinny:

  • Unikanie długich, gorących kąpieli – w tym wypadku zdecydowanie lepiej postawić na krótki pobyt w wannie i zadbać o letnią wodę z dodatkiem emolientów.
  • Częste nawilżanie – produkty nawilżające i natłuszczające najlepiej stosować minimum dwa razy dziennie. Należy o nich pamiętać także tuż po wyjściu z kąpieli. Wszystko po to, by zapobiec nadmiernej utracie wody z naskórka.
  • Zrezygnowanie z nadmiernego pocierania skóry – po kąpieli najlepiej osuszać ciało delikatnie przykładając ręcznik do skóry.
  • Wyeliminowanie silnych środków piorących – lepiej zamienić je na produkty odpowiednie dla alergików lub te przeznaczone dla noworodków.

Autor wpisu:

Justyna Żukowska-Bodnar - Doradca ds. SPA

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera.
Otrzymuj informacje o ofertach i promocjach.

Trwa wysyłanie wiadomości

Formularz nie został wysłany

Dziękujemy!

Interesuje mnie
Wymagana zgoda

Sanatoryjna 7
59-850 Świeradów-Zdrój


+48 75 73 49 650
rezerwacje@cottonina.pl


Warszawa
Kraków
Wrocław
Poznań
Berlin
Praga
Drezno
Szczecin
© 2024
Cottonina Hotel & Mineral SPA Resort
Projekt EFRR